ברול הבא אורח! ע"מ לאפשר את כל הפעולות, אנא התחבר או הירשם.

הודעה

Icon
Error

אפשרויות
עבור להודעה אחרונה עבור ללא נקרא אחרון
רוג׳ום  
#1 נשלח : יום שני 28 ספטמבר 2015 17:11:19(UTC)
רוג׳ום


דירוג: שביליסט

קבוצות: חבר
הצטרף: 11/03/2013(UTC)
הודעות: 26

תודות: 14 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים ב 3 הודעות

במהלך קיץ 2015 הלכנו אני (ליאור) וחברתי (דניאל) כחודש על שביל ה-GR11, מתחילת השביל ב-Irun ועד ל-Puen de San Chaime (פחות או יותר מחציתו הראשונה של השביל. דניאל הצטרפה אלי ב-Torla).

 

 

סך הכל אינפורמציה קיימת בשפע בפורום וברחבי האינטרנט, אך לטובת אלו מכם שמתלבטים אם לעשות את השביל בתקופה הקרובה ליקטנו עבורכם מספר טיפים, הערות והארות על השביל, ציוד וכדומה. לגבי הרבה מהדברים היו לנו התלבטויות לפני הטיול או שלא יכלנו למצוא לגביהם מידע, לכן אנו מקווים שזה יעזור ולו במעט. אז נתחיל:

 

הגעה לראש המסלול - נחתתי בצהריים בברצלונה ולקחתי אוטובוס לילה מתחנת Sants בברצלונה ל-Irun (של חברת Monobus, מחיר 32 יורו). כדאי להזמין מראש כרטיס באינטרנט ורצוי בצד של החלון (באוטובוס שנסעתי בו היה שקע חשמל). בתוך Irun הלכתי לתחנת אוטובוס סמוך ל-Paseo Colon, שם יש אוטובוס (קו E25) ב-1.65 יורו שמוריד בכיכר ליד חוף הרחצה של Hondarribia. חצי שעה הליכה על הכביש המתפתל במעלה הגבעה ואתם בנקודת ההתחלה הרשמית (המגדלור). כך תוכלו כבר ב-7 בבוקר לצלם עצמכם רעננים ונקיים ליד המגדלור ולהתחיל בשביל. מונית למגדלור תעלה עשרות מונים יותר.

 

מפות וספרים - את הספר של סיסרון הזמנתי במשלוח לארץ. את הסט מפות (Prames 1:40,000) קניתי בחנות הספרים Altair בברצלונה, סמוך לפלאזה קטלוניה (28 יורו). הסימונים בשביל ברמה טובה, הספר מאוד שימושי. לגבי הנחיצות של המפות אני עדיין חלוק בדעותיי. היו כמה פעמים שהמפות מנעו בירבורים מיותרים, מצד שני גם הספר מפורט לרזולוציות מועילות. החלוקה לקטעים בספר למי שנמצא בכושר סביר היא טובה.

 

לינה ואוכל - קצת מידע שיוכל לעזור ולא מופיע בסיסרון (בסדר כרונולוגי לפי הקטעים שבספר):

קטע 1 - אם אתם מתכננים לישון ב-Bera בחדר כדאי מאוד להזמין מקום מראש.

קטע 2 - ב-Collado de Nabalzbako יש חורשה עם ברז מים, דשא ונוף מדהים - מומלץ ואף רצוי לעשות שם קמפינג.

קטע 3 - Collado de Urballo - כשאני הייתי שם הבקתת ציידים הייתה נעולה ולא היה מים.

קטע 4 - Albergue Sorogain - מקום נחמד לארוחת בוקר ולינה ב-20 יורו.

קטע 5 - קיים Casa Rural מדהים בצמוד לכנסייה (צד ימין) של Hiriberri. חדר פרטי + מקלחת פרטית + ארוחת בוקר ב-30 יורו, המקום נקי כמו בית מרקחת, בעלת המקום סופר נחמדה והמקרר מלא באוכל ובירות לרשות המטיילים.

קטע 6 - קמפינג Osate ב-Ochagavia נמצא 5 דק׳ מהכפר ועולה 10 יורו ללילה לאדם באוהל. יש מסעדה באתר. אני לקחתי פה ״יום אפס״ להתאוששות, מקום חביב סך הכל. לחובבי הבשר קיימת מסעדה מעולה בכפר בשם Kixkia, בקצה הצפון-מזרחי.

קטע 7 - אפשר להקים אוהל בחצר הכנסייה שנמצאת מעל Isaba ונקראת Idoia. יש מים במקום.

קטע 8 - אם מזג האוויר מאפשר לא לוותר בשום אופן על הוריאנט! אם קיים ספק לגבי מזג האוויר לא הייתי ממליץ על הוריאנט למטיילים שאינם מנוסים, העליה ל-Pena Ezkaurri מסוכנת. קמפינג Zuriza - עלות 10 יורו לאדם באוהל.

קטע 10 - הבקתת ציידים ב-Aguas Tuertas מדהימה (אך גם מלאה רוב הזמן).

קטע 11 - להקים אוהל ב-Ibon Anayet מומלץ מאוד. נוף עוצר נשימה.

קטע 12 - 200 מ׳ על השביל אחרי Refugio de Respomuso מקום מעולה לקמפינג.

קטע 14 - שימו לב במזג אוויר קיצוני כי הקמפינג ב-San Nicolas de Bujaruelo מוצף כולו במים. אם קיים חשש לסופות עדיף להמשיך בשביל חצי שעה עד Camping Valle de Bujaruelo שם לא קיימת הבעיה. אין הבדל במחירים בין שניהם (9 יורו. בקמפינג הראשון אם אתה מתקפל מוקדם בבוקר המחיר הוא 6 יורו ללילה לאדם באוהל).

קטע 15 - כמובן שמבחינת מחירים האוכל ב-Refugio de Goriz הוא שוד לאור היום, לכן עדיף להצטייד מראש. המסעדה בחניון אורדסה נחמדה פלוס. אם יצא לכם איכשהו להגיע ל-Torla - להתרחק כמו מאש מפיצריית St. Elena ומסעדת El Duelo טובה אך יקרה להחריד.

קטע 16 - הוריאנט יפה. שימו לב כי יש קטעים עם סולמות. לא מומלץ במזג אוויר גרוע. כמו כן הירידה לרפוחיו ארוכה וקשה.

 

מעשנים - הסיגריות נמכרות בחנויות טבק בלבד, אותן אפשר למצוא ברוב העיירות הגדולות. חנויות הטבק סגורות בימי א׳. עוד טיפ מעולה יהיה להפסיק לעשן :)

 

קליטה סלולרית - אני לקחתי עמי משואה ששכרתי בארץ מדגם DeLorme inReach SE. השיקול העיקרי לכך היה כיוון שלא סמכתי על הרשת הסלולרית בהרי הפירינאים ולכן חיפשתי מכשיר שיוכל לשדר מצוקה (כי טיילתי לבד בתחילת השביל) ושיהיה בעל תקשורת דו-כיוונית (בשביל שקט נפשי למשפחה). שימו לב לעטוף את המכשיר בבגד או משהו דומה, לחצן ההפעלה מופעל בקלות - במהלך אחד הימים הגעתי למחנה וגיליתי שהמכשיר נדלק בתוך התיק, הסוללה כמעט והתרוקנה. במידה ושולחים בממוצע הודעה ליום ובשאר הזמן המכשיר כבוי הסוללה יכולה להחזיק גם חודש שלם ללא טעינה. בדיעבד המכשיר ענה על הצרכים שלי, אך למי שיכול להסתדר ללא תקשורת דו-כיוונית לפרק זמן של 48 שעות - לדעתי שיוותר. הקליטה הסלולרית בפירינאים יחסית טובה ומצאתי את עצמי מספר פעמים מתקשר הבייתה דרך הפלאפון גם ממקומות שכוחי אל. לא זכורים לי קטעים שהייתי ללא קליטה סלולרית למעלה מ-48 שעות. לאלו מכם שלא מוכנים לוותר על לחצן מצוקה הייתי ממליץ לחפש אלטרנטיבות קלות וזולות יותר מאשר ה-inReach.

 

מז״א - טיילנו מאמצע חודש יולי עד לאמצע אוגוסט. מתוך חודש על השביל אני מעריך כי 7 ימים לפחות היו גשומים. מכיוון שאני לא חובב מושבע של הליכה בתנאי ראות גרועים ונוטה ״להתחפר״ באוהל כאשר יש גשם כבד לקחתי איתי רק מעיל גשם (ללא מכנס גשם). לדעתי הבחירה הייתה מוצלחת. הסתדרתי גם ללא כפפות וכובע גרב. השק״ש שברשותי אמור להיות מיועד למינוס 7 מעלות ((ZPacks 900 Fill Down Solo 20F (-7C) אך בפועל בטמפרטורה סביב אפס מעלות (כאשר ישנתי מכוסה בליינר משי בלבד) הורגש מעט קור באזור הרגליים.

 

ציוד - כמה הערות שרשמתי לעצמי:

פילטר מים - לקחתי והשתמשתי בו רק פעם אחת. אם הייתי עושה עוד פעם את השביל הייתי מוותר עליו.

גז - שימו לב שאתם קונים את סוג הבלון הנכון, אותי בלבל המוכר בדתקלון ומכר לי בלון מסוג שונה. לבעלי בלון גז מסוג הברגה לא תהיה בעיה למצוא על השביל אספקה.

לבוש - לא לקחתי כלל בגדי שינה. לקחתי בנוסף למכנסי ההליכה הארוכים זוג נוסף של מכנסי ריצה קצרים - ההימור הזה השתלם כי לאחר שבועיים המכנסי הליכה נקרעו לגזרים. היה מבאס אם הייתי צריך לעשות את השביל בבוקסר…

סט הביגוד שלי היה מורכב מחולצה מנדפת + מכנסי הליכה ארוכים, מכנסי ריצה קצרים, נעלי ריצת שטח, נעלי מחנה, מיקרופליז, מעיל פוך, מעיל גשם, כובע, 2 זוגות תחתונים, ו-3 זוגות גרביים. בראייה לאחור אולי הייתי מוריד זוג גרביים אחד.

פריטים מיותרים שלא הייתי לוקח בדיעבד - פותחן שימורים, יתד אוהל ספייר, פילטר מים, כרית, שפתון הגנה.

הבחירה בנעלי ריצת שטח על פני נעלי הרים הייתה טובה (סחבתי עלי משקל בסיס של כ-10 ק״ג. זה כולל ציוד צילום ששוקל כ-2 ק״ג - מחלה ארורה…). 

 

דינרוס - יום ממוצע על השביל עלה לי כ-25 יורו. זה כולל שילוב של אתרי קמפינג ומסעדות. מי שלחוץ על תקציב יכול גם בהרבה פחות.

 

בנימה יותר אישית הפורום תרם לי המון בהכנות לשביל. אילוצי זמן/מז״א גרמו לי להשלים מהר מאוד עם העובדה כי את כלל השביל אני לא אסיים הקיץ, אך את מחציתו השניה של השביל אין לי ספק שאקפוץ להשלים בקרוב. הטבע בפירינאים מדהים והאנשים המטיילים בו משכמם ומעלה.

 

כאן יש קובץ שהכנתי לקראת השביל, כולל רשימת ציוד ותכנון/ביצוע.

 

וכמובן שאי אפשר לסיים בלי כמה תמונות:

 

 

 

 

 

אז עד לפעם הבאה,

ליאור ודניאל

 

 

נערך ע"י משתמש יום שני 28 ספטמבר 2015 17:25:26(UTC)  | סיבה: לא צויינה

thanks 11 תודות למשתמש רוג׳ום על הודעה מועילה זו.
Eli TheHiker ב 28/09/2015(UTC), אמנון לנגי ב 28/09/2015(UTC), הלך ב 28/09/2015(UTC), io_travel ב 28/09/2015(UTC), ישר.א ב 28/09/2015(UTC), HarmonicWave ב 28/09/2015(UTC), nahum ב 29/09/2015(UTC), גלילאו ב 29/09/2015(UTC), יובלש ב 29/09/2015(UTC), Amtrak ב 04/10/2015(UTC), sereje4ka1 ב 08/01/2016(UTC)
מממן
אמנון לנגי  
#2 נשלח : יום שני 28 ספטמבר 2015 18:34:46(UTC)
אמנון לנגי


דירוג: שביליסט בכיר

Medals: שביליסט מומחה: מדליה זו הוענקה עבור תרומה לפורום בידע ובזמן וחלוקת הניסיון בשבילים בעולם עם גולשים אחרים

קבוצות: חבר
הצטרף: 27/02/2003(UTC)
הודעות: 1,848
גבר
ישראל
מיקום: ירקונה

תודות: 235 פעמים
קיבל תודה: 239 פעמים ב 171 הודעות
אחלה תמונות. תודה על הסיכום
ItaiG  
#3 נשלח : יום שני 28 ספטמבר 2015 23:18:11(UTC)
ItaiG


דירוג: שביליסט מנוסה

קבוצות: חבר
הצטרף: 14/09/2013(UTC)
הודעות: 193
גבר
ישראל

קיבל תודה: 43 פעמים ב 30 הודעות

מדהים מדהים מדהים!

 

מה זה הכיפק'ה הזו שיש עליה איזה 20 אוהלים?

רוג׳ום  
#4 נשלח : יום שלישי 29 ספטמבר 2015 11:08:08(UTC)
רוג׳ום


דירוג: שביליסט

קבוצות: חבר
הצטרף: 11/03/2013(UTC)
הודעות: 26

תודות: 14 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים ב 3 הודעות

נשלח במקור על ידי: ItaiG עבור להודעה מצוטטת

מדהים מדהים מדהים!

 

מה זה הכיפק'ה הזו שיש עליה איזה 20 אוהלים?

 

תודה! התמונה עם כל האוהלים צולמה ב-Refugio de Goriz, ממש בצמוד לרפוחיו. כמות המטיילים והמטפסים שם בלתי נתפסת... פרט לכך שהרפוחיו בתפוסה מלאה הקימו מטיילים עוד כ-50 אוהלים באתר הקמפינג הצמוד לרפוחיו (מרביתם המוחץ,כפי שניתן לראות, אוהלי Quechua).

אגב מי שמעוניין לראות עוד תמונות מהטיול יכול להיכנס לכאן.

thanks 1 משתמש הודה ל רוג׳ום עבור הודעה מועילה זו.
io_travel ב 29/09/2015(UTC)
ניר30  
#5 נשלח : יום שלישי 29 ספטמבר 2015 17:10:16(UTC)
ניר30


דירוג: שביליסט

קבוצות: חבר
הצטרף: 01/12/2013(UTC)
הודעות: 45

קיבל תודה: 5 פעמים ב 4 הודעות
מגניב ממש.
נחמד לראות איך כל אחד מטייל קצת אחרת.
משתמשים הצופים בדיון זה
עבור לפורום  
אינך יכול/ה לכתוב דיונים חדשים בפורום זה.
אינך יכול/ה להגיב לדיונים בפורום זה.
אינך יכול/ה למחוק את הודעותיך בפורום זה.
אינך יכול/ה לערוך את הודעותיך.
אינך יכול/ה ליצור סקרים בפורום זה.
אינך יכול/ה להצביע לסקרים בפורום זה.